Zakładki

2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Rok 2018 „Rokiem dla Niepodległej”

 

 

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że rok 2018 będzie „Rokiem dla Niepodległej”. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w Polsce. Obchodzone jest dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. kiedy to Nasza Ojczyzna odrodziła się po 123 latach niewoli. 11 listopada 2018 roku przypadnie 100. rocznica tego wielkiego wydarzenia.


Dobro jest w nas!

Termin realizacji: od listopada 2018

W tym roku świętujemy 100 – lecie odzyskania naszej niepodległości! Chcemy uczcić ten czas. Ruszamy z projektem -  „Dobro jest w nas”. Podczas realizacji tej inicjatywy na terenie szkoły odbędę się akcje promujące prospołeczne działania, w których może uczestniczyć każdy z nas. W ten sposób mamy okazję stworzyć nasz własny pomnik dla naszej Ojczyzny. W ramach projektu będziemy realizować następujące działania:

 • Organizowanie cyklicznych spotkań biegowych dla chętnych uczniów, podczas których uczniowie wspólnie biorą udział w rozgrzewce, biegu wokół szkolnego boiska oraz ćwiczeniach rozciągających. Jednym z celów tego działania jest przebiegnięcie 100 okrążeń wokół boiska.

 

 • Opracowanie tablicy z konturem mapy polski, na której chętne osoby umieszczają na białych i czerwonych kartonikach swoje dobre uczynki.

 


Pocztówka dla Niepodległej - konkurs historyczno - plastyczny

Termin realizacji: listopad 2018

Konkurs historyczno-plastyczny pt. “Pocztówka dla Niepodległej” z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości prze Polskę – rozstrzygnięty! I miejsce – Maja z kl. 5e, II miejsce – Tosia z kl. 5b, III miejsce – Kinga z kl. 6c. Gratulujemy!!!


Z polskich sadów i pól na polski stół

Termin realizacji: 23 listopada 2018

23 listopada odbył się  Dzielnicowy Dzień Dobrego Jedzenia. Na imprezie  tej oczywiście nie mogło zabraknąć naszej szkoły. Tegoroczne hasło obchodów Dnia Jedzenia brzmiało „ Z polskich sadów i pól na polski stół” Każda szkoła przygotowywała potrawy regionalne , nam przypadła kuchnia góralska. Na naszym stoisku królowały góralskie placki  moskole, hałuski, bomolki z miodem, oscypek na grzance z żurawiną oraz pierogi z grzybami. A wszystko to w klimacie patriotycznym z okazji 100 –lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Spotkanie z piosenką patriotyczną

Termin realizacji: 19 listopada 2018

19 listopada uczniowie naszej szkoły wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne w ramach "Spotkania z piosenką patriotyczną". Była to kolejna impreza przybliżająca uczniom obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Dla Niepodległej

Termin realizacji: listopad 2018

Nie tylko apele. Do uroczystych obchodów 100 rocznicy niepodległosci przygotowaliśmy się poznając historię naszej Ojczyzny, jej tradycje, zwyczaje, bohaterów, dekorując szkołę. EFEKTY NASZEJ PRACY MOŻECIE ZOBACZYĆ NA WYSTAWKACH W CAŁEJ NASZEJ SZKOLE.


Rekord dla Niepodległej

Termin realizacji: 9 listopada 2018

Uczciliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. "Rekord dla Niepodległej" zainicjowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, wraz z Radą Dzieci i Młodzieży przy MEN. Jej celem było wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli i szkół w kraju i za granicą. Akcja rozpoczęła się dziś wszędzie o symbolicznej godzinie 11.11. Oczywiście uczestniczyliśmy w niej także i my. Punktualnie o symbolicznej godzinie 11.11, zebraliśmy sie na dziedzińcu naszej szkoły, aby odśpiewać hymn i wciągnać na maszt flagę narodową. To była wyjątkowa chwila, które zostanie w naszych sercach na całe życie! Wiecej zdjęć z "Rekordu dla Niepodległej" możecie zobaczyć w zakładce "album fotograficzny" - zapraszamy.


Świętujemy Niepodległą

Termin realizacji: 9 listopada 2018

Pięknie! Wyjątkowo uroczyście obchodziliśmy w tym roku Narodowe Święto Niepodległości. To już 100. rocznica tego wspaniałego wydarzenia. Uroczysta akademia, wystawy, wspólne śpiewanie hymnu, galowe stroje, pogadanki, cudowna radosna atmosfera. 9 listopada uroczystosci szkolne zorganizowały klasy starsze, młodsze i przedszkolaki. Kto nie widział, niech żałuje! Było pieknie i uroczyście! Więcej zdjęć znajdziecie w zakładce "album fotograficzny" - zapraszamy.


Świętujemy Niepodległą - przedszkolaki

Termin realizacji: 9 listopada 2018

"Polsko dla Ciebie śpiewam, tańczę i gram..." - tak dzieci z oddziałów przedszkolnych świętowały to wyjatkowe Narodowe Święto Niepodległości. Wspólne śpiewaliśmy hymn, piosenki patriotyczne, recytowaliśmy wiersze. Cała uroczystość odbyła się w wyjątkowej, niezapomnianej atmosferze.


Dzielnicowy Konkurs Recytatorski Poezji i Piosenki Patriotycznej dla klas 0-1

Termin realizacji: 9 listopada 2018

Karol (0b), Aleksandra (0a) i Zuzanna (0a) zajęli I miejsce w IX edycji dzielnicowego konkursu recytatorskiego poezji i piosenki patriotycznej w kategorii kl. 0-1. W dniu 09.11.2018 r. laureaci konkursu zaprezentowali swój występ i odebrali zasłużone nagrody.


Portret bohatera narodowego

Termin realizacji: październik 2018

W związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w październiku w świetlicy ogłoszony został konkurs plastyczny „Portret bohatera narodowego”. Na konkurs wpłynęły 24 prace uczniów z  klas 1-4. Jury przyznało nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!

 


Projekt Patriotyczne puzzle - oto efekt końcowy!

Termin realizacji: maj 2018


Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi

Termin realizacji: maj 2018

Maj jest miesiącem szczególnym w naszej historii. W pierwszych jego dniach obchodzimy dwa ważne święta - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. 2 maja jest świętem wyjątkowym. Od 2004 roku obchodzimy tego dnia Dzień Flagi na pamiątkę, kiedy to w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta pod koniec II wojny światowej. Święto Narodowe 3 Maja obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

27 kwietnia, tuż przed długim weekendem uczniowie naszej szkoły mieli mozliwość uczestnictwa w uroczystościach związanych z tymi wspaniałymi świętami. Swoją przepiękną akademię zorganizowały oddziały przedszkolne, klasy młodsze oraz klasy 4 - 7.


Projekt Patriotyczne puzzle

Termin realizacji: kwiecień - maj 2018

Działania związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Cele ogólne przedsięwzięcia:

 • rozwój wiedzy o historii Polski
 • wzmacnianie więzi z narodem
 • integracja społeczności szkolnej
 • wdrażanie do zajęć twórczych, obejmujących cały zespół klasowy – uczenie współpracy

Cele operacyjne:

Uczeń :

 • potrafi wyjaśnić sens Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości
 • korzysta z różnych źródeł informacji
 • potrafi pracować w grupie

Czas realizacji: kwiecień - maj 2018

Z przygotowanych puzzli w kształcie mapy Polski, każda klasa otrzymuje jeden element i realizuje na nim temat (dowolną techniką) przydzielony według ustalonego planu:

 • klasa Ia: godło państwowe (dowolna technika plastyczna: wydzieranka, wyklejanka plastelinowa…)
 • klasa Ib: flaga Polski
 • klasa Ic – laurka dla Polski z okazji stulecia wolności
 • klasa Id – postaci z polskich bajek (nie tylko bajek, ogólnie dzieł dla dzieci)
 • klasa IIa – polskie morze
 • klasa IIb – polskie lasy
 • klasa IIc – polskie ptaki
 • klasa IIIa – kuchnia polska
 • klasa IIIb – polskie utwory dla dzieci (bajki, baśnie, wiersze…)
 • klasa IIIc – polskie święta narodowe
 • klasa IIId – polskie marki
 • klasa IIIe – złota polska jesień
 • klasa IVa – polska fauna (bez ptaków)
 • klasa IVb – panteon sław narodowych
 • klasa IVc – przysłowia mądrością narodu
 • klasa IVd – narodowe wady i zalety Polaków
 • klasa IVe - bartnictwo
 • klasa Va – wybitni polscy sportowcy
 • klasa Vb – polska flora
 • klasa Vc – historia Polski w datach
 • klasa VIa – partytura hymnu na pięciolinii (obrazy na pięciolinii?, co tylko wyobraźnia podpowie)
 • klasa VIb – co łączy Polaków: polska płytoteka, filmoteka, biblioteka…
 • klasa VIc – legendy polskie
 • klasa VIIa – polskie tradycje i zwyczaje
 • klasa VIIb – najważniejsze zabytki
 • klasa VIIc – stroje narodowe  (nie tylko ludowe, ale także wojskowe, galowe)

Podczas apelu związanego z obchodami roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości składamy puzzle w jedną całość, czyli mapę Polski, i wieszamy na ścianie w reprezentacyjnej części szkoły.


Dzielnicowy Dzień Mierzenia i Liczenia „Droga do niepodległości w liczbach” - 14 marca 2018 roku

"Droga do niepodległości w liczbach" to już druga edycja cyklicznej imprezy dla uczniów ze szkół podstawowych z Dzielnicy Targówek - "Dzielnicowego dnia mierzenia i liczenia". W tym roku szkolnym, w związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległosci, spotkalismy się w naszej szkole w celu uczczenia tego radosnego święta. Zrobilismy to w wyjątkowo oryginalny sposób. Wiedzę historyczną połączyliśmy z wiedzą matematyczną i policzyliśmy wszystko, co wiązało się z wydarzeniami tamtych dni. W pierwszej części spotkania uczniowie prezentowali wcześniej przygotowane tematy związane z utratą przez Polskę niepodległości oraz wydarzeniami, które prowadziły do jej odzyskania 11 listopada 1918 roku. W części drugiej reprezentacje szkół rozegrały turniej wiedzy matematycznej, a wszystkie zadania tematycznie związane były z motywem przewodnim spotkania. Zdjecia z "Dzielnicowego dnia mierzenia i liczenia" znajdziecie w zakładce - album fotograficzny - zapraszamy.


Dzielnicowy Dzień Mierzenia i Liczenia „Droga do niepodległości w liczbach”

Termin realizacji: 14.03.2018 r.

 

Uczestnikami projektu są Publiczne Szkoły Podstawowe z Dzielnicy Targówek. Zadaniem każdej szkoły jest opracowanie jednego z przygotowanych przez organizatora wydarzenia historycznego, które doprowadziło Polskę do odzyskania niepodległości. Podczas finału szkoły zaprezentują efekty swojej pracy.


 

"Raduje się serce" - III Warszawski Konkurs Piosenki Niepodległościowej

Termin realizacji: 27.11.2017 r.

 

W dniu 27 listopada w LXXVI Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbył się III Warszawski Konkurs Piosenki Niepodległościowej “Raduje się serce”. Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Miziołek z kl. VI A, Aneta Brzezicka z kl. VI C oraz Magda Marcinkowska z kl. VII C.


 

Pieśni Niepodległej - koncert muzyczny

Termin realizacji: 23.11.2017 r.

 

23 listopada 2017 roku uczniowie klas 1-3 w naszej szkole uczestniczyli w koncercie muzycznym "Pieśni Niepodległej"

 


 

Projekt świetlicowy: „Bohater narodowy”

Termin realizacji: 06-10.11.2017 r.

 

W dniach 06-10.11.2017 r. w świetlicy szkolnej w SP 298 w Warszawie realizowany był projekt pod hasłem „Bohater narodowy”. Projekt ten miał na celu zwrócenie uwagi najmłodszych wychowanków świetlicy- uczniów klas 1-3 na istotne fakty  historyczne w sposób przystępny i prosty. Zajęcia i wiadomości dotyczące Święta Niepodległości i sylwetki Józefa Piłsudskiego zostały dostosowane do wieku i możliwości uczniów. Dzieci pod kierunkiem nauczyciela uczyły się przez zabawę. Słuchały opowiadania dotyczącego działań i zainteresowań J. Piłsudskiego. Rozwiązywały quiz dotyczący opowiadania- tym samym nauczyciel sprawdzał rozumienie przekazywanych treści. Tworzyły plakat ilustrujący najważniejsze fakty z życia J. Piłsudskiego- wyszukiwały w Internecie ciekawostek o Józefie Piłsudskim, wybierały zdjęcia. Malowały portrety Piłsudskiego i wykonywały symbole narodowe, które potem wraz z nauczycielem, zamieściły na gazetce ściennej. Uczyły się i wykonywały pieśni z okresu I wojny światowej. Wspólnie stworzyły oryginalną flagę Polski z użyciem białych i czerwonych pomponów do tańca. Najważniejszym punktem projektu było przedstawienie, którego motywem przewodnim było pojawienie się- dzięki maszynie czasu- Józefa Piłsudskiego w naszej świetlicy. Cały występ, a szczególnie wspaniała kreacja Józefa Piłsudskiego, w którego wcielił się uczeń kl. 2a przypadła do gustu zarówno uczniom jaki zaproszonym gościom: dyrekcji, rodzicom i dziadkom a także zaprzyjaźnionym z naszą świetlicą seniorkom z klubu Relaks. W przedstawienie wzięło udział 13 uczniów z kl. 2a i 3d a w całe przedsięwzięcie angażowano na bieżąco wszystkich wychowanków świetlicy.

 

 


 

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Termin realizacji: 10.11.2017 r.

 

Uroczysta akademia, dekoracje, stroje galowe, wystawki, kotyliony - to wszystko przygotowaliśmy na obchody Narodowego Święta Niepodległości. To już 99 rocznica tego wielkiego wydarzenia. W przyszłym roku będziemy obchodzić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

"POLSKA - mój kraj, jedyny, wspaniały

Był kiedyś w niewoli, zakuty w kajdany.

Lecz walczył i wreszcie doczekał wolności

1918 - rok niepodległości.

I my o tej ważnej dacie pamiętamy

I polskim żołnierzom hołd dzisiaj oddamy".

W dniu 10 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Święto Niepodległości. Z tej okazji dzieci wykonały na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych oraz flagi. Dzieci w tym dniu przyszły ubrane w odświętnych strojach i wystąpiły z programem artystycznym. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski "Mazurek Dąbrowskiego" - z dumą na twarzy i postawą "na baczność". Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki. Był również krótki rys historyczny dotyczący Święta Niepodległości oraz quiz wiedzy, dzięki któremu dzieci utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych.

 


 

 

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 298 im. Jana Kasprowicza
  03-390 Warszawa ul. Krakusa 2
 • 22 811 36 82

Galeria zdjęć